Basový preamp/overdrive EHX Nano Battalion

První verzi Battalionu, kombinujícího basový předzesilovač a DI box, představil Electro Harmonix v roce 2017 a nyní se newyorský výrobce rozhodl tento model modifikovat a nabídnout jej v kompaktnějším balení. Výsledkem je preamp/overdrive EHX Nano Battalion, mířící na hráče, kteří chtějí krabičku používat jako klasický drive předřazený před aparátem a nevyužijí konektivitu (XLR + level, uzemnění, bypass, Dry Out), kompresor či noise gate obsažený u předchozí větší varianty.

Analogový overdrive zkresluje pomocí obvodu osazeného MOSFET tranzistory, což má pozitivní dopad na dynamiku tónu a zvuk se svým charakterem blíží elektronkovým preampům. Ovládání sestává z knoflíků hlasitosti, gainu (Drive) a potenciometru Blend pro plynulou volbu poměru mezi zkresleným a čistým signálem, takže i při extrémnějším nastavení drivu lze dosáhnout dostatečně transparentního a průrazného tónu.

Klasickou tónovou clonu nastavující výraznost vyšších středů doplňují dvoupásmové aktivní korekce výšek a basů se zdvihem +- 12 dB, které ovlivňují frekvenční pásma pohybující se nad 1 kHz a pod hranicí 200 Hz. Kromě toho zde najdeme také dva třípolohové páčkové přepínače Mid a EQ Pos.

Switch Mid se středovou neutrální polohou zvýrazňuje nebo zeslabuje (+- 9 dB) projekci signálu v pásmu 500 Hz, zatímco druhý spínač EQ Pos. určuje pozici aktivních korekcí a funkce Mid vůči zkreslovacímu okruhu. V modu Dist je ekvalizace za zkreslením a nijak neovlivňuje čistý signál, režim Input zařadí ekvalizer před obě větve, takže EQ je možno využít také jako boost integrovaného distortionu a v modu Dry jsou korekce přiřazeny pouze k čistému zvuku.

Plně analogový Electro Harmonix Nano Battalion je zapojen v bufferovaném režimu, zvládá spolupráci s pasivními i aktivními nástroji a jackový výstup lze využít jak standardním způsobem (mono jack), tak i pro symetricky vedenou cestu (stereo jack/XLR kabel). Efekt je napájen výhradně 9V adapterem, který je součástí balení, cena se na americkém trhu pohybuje okolo 120 dolarů.