Gibson 60th Anniversary 1959 Les Paul Standard CS

U Gibsonu startuje sériová výroba nástrojů z nových kolekcí Modern a Original, částečně představených na letošním veletrhu NAMM, a pozadu nezůstává ani prémiová divize Custom Shop, která do své nabídky zařadila výroční speciál s označením 60th Anniversary 1959 Les Paul Standard, jenž bude dostupný v deseti transparentních odstínech.

Model, jehož originální verzi z konce 50. let proslavila jména jako Jimmy Page, Keith Richards, Eric Clapton, Jeff Beck, Duane Allman, Mike Bloomfield, Billy Gibbons, Joe Perry nebo Slash, je replikou původní předlohy, se kterou sdílí nejen precizně okopírovaný tvar a rozměry (laserový sken), ale také složení směsi plastových komponent, laky a další detaily.

Mahagonovou základnu korpusu doplňuje top ze dvou plátů plamínkového javoru, lepený krk z jednoho kusu mahagonu s profilem Authentic '59 Medium C nese hmatník z bolivijského nebo indického palisandru o radiusu 12 palců s 22 pražci Historic Medium-Jumbo, trapezoidními polohovými značkami z celulózy a nylonový nultý pražec o šířce 42.85 mm.

Dva humbuckery Gibson Custombucker Alnico III jsou ovládány třípolohovým switchem, samostatnými potenciometry hlasitosti (CTS, 500 kOhm) a tónovými clonami osazenými olejovými kondenzátory. Niklovaný hardware tvoří hliníkový struník Stop Bar, pevná kobylka ABR-1 a vintage ladicí strojky Kluson Single Line s plastovými rondely. Kovové součásti mají decentní relic úpravu.

Oficiální cena se v případě amerického trhu pohybuje pod hranicí 6 500 dolarů včetně luxusního pevného pouzdra, certifikace a dalších doplňků. K dispozici budou barevná provedení Cherry Teaburst, Factory Burst, Green Lemon Fade, Southern Fade, Slow Iced Tea Fade, Sunrise Teaburst, Royal Teaburst, Golden Poppy Burst, Kindred Burst, Orange Sunset Fade a nemají chybět ani levoruké verze.