Ladička pro dospělé: PETERSON STROBO-CLIP

S ladičkami, které můžete na kytaru přicvaknout podobně jako kolíček na prádlo, se v posledních letech roztrhnul pytel. Stojí pár stovek a nemají většinou příliš dobrou pověst. Zajímalo mě, jestli ladička renomované značky Peterson, která stojí něco přes tisícovku, bude stát opravdu za to. Zjišťoval jsem, jestli je to jen další nefouknutá bublina pro snoby nebo něco víc.

Ladička PETERSON STROBO-CLIP mě upoutala hned při vybalení dokonalým designem, použitými materiály a precizním zpracováním. Každá snobárna musí dobře vypadat! V plechové krabičce, která připomíná obal luxusního čaje z orientu, na mě čekala elegantní věcička z katráčovaného hliníku s velkým displejem. Na první pohled si mě získala. Vybral jsem si ji hlavně proto, abych otestoval její přednosti, které výrobce avizuje. Šlo mi zejména o maximální přesnost ladění, nadstandardní rozsah ladění (výšky i basy, což je u většiny klipových ladiček problém), využití presetů pro ladění různých nástrojů a různých druhů ladění.

PETERSON STROBO-CLIP oproti běžným „klipovkám“ skvěle drží na všech testovaných nástrojích (akustické kytary, ukulele, el. baskytara, banjo, housle) a především má výborně řešené samotné uchycení tak, že nástroj nepoškrábete, což je neduh většiny levnějších ladiček. Podsvícený displej dovoluje komfortní ladění jak za běžného osvětlení, tak ve tmě, což oceníte především na pódiu. Je velký přehledný s jednoduchým ovládání. Celkem netypický je systém zobrazovaní ladění, žádná ručička! Jen rychleji nebo pomaleji pohybující se šachovnice, díky které poznáte, jak daleko jste od absolutně vyladěného tónu. Čím rychleji se pohybuje, tím jste dál od daného tónu a opačně. Směr vlevo znamená hlubší polohy a vpravo vyšší tóny, podobně jako u ručičky klasické ladičky. Přiznám se, že jsem si na tento systém zobrazení nějakou dobu zvykal a zpočátku mi přišel celkem nešťastný. To je asi nejspornější část celého zařízení, někomu prostě vyhovuje a jinému se bude jen těžce zvykat.

Základní výhodou je přesnost ladění na 0,1 Centu, což nabídne jen málokterý konkurent – tento fakt ocení zejména muzikanti ve studiu nebo hráči s absolutním sluchem. Běžné klipové ladičky uvádí různé parametry, ale nedá se tomu moc věřit, často mají větší toleranci než muzikantské ucho. :)

Další předností je univerzální použití! Zapomeňte na to, že vaše ladička nenaladí basu, housle nebo banjo. Peterson tento problém nemá, nabízí rozsah C0 – C6! Zajímavou funkcí je i možnost nastavení sustainu dle druhu nástroje, oceníte to zejména při ladění banja, které má „krátký tón“ a řada ladiček ho nestihne analyzovat.

Opravdu náročný muzikant ocení možnost nastavení až 28 presetů na různá ladění. Pokud tedy využíváte více nástrojů, nebo je máte různě laděné (drop tune, open tunning, přirozené ladění atd...), jistě využijete tuhle vychytávku. Další bonus je funkce „CAPO“. Stačí zmáčknout jeden čudlík a ladičce prostě oznámíte, že jste si na kytaru připevnili kapodastr, uvedete číslo políčka a ladička už ví jaké tóny má ladit – to je funkce, která mě opravdu potěšila. Jak jednoduché a praktické. Člověk si říká, proč na to ještě ostatní výrobci nepřišli.

Rychlost je u ladiček zdánlivě zanedbatelná vlastnost, ale pokud hrajete na housle nebo jiný nástroj, kde výšku tónu tvoříte sami, poskytne vám ladička zpětnou vazbu a kontroluje tak vaši intonaci. To platí i pro zpěváky a dechaře. Je to velmi užitečná pomůcka, zejména pro začátečníky. Zde je rychlost odezvy nutná a tahle ladička stíhá kontrolovat i po měrně rychlé sledy tónů za sebou. Zde opět výrazně převyšuje své čísnké konkurenty, kteří jsou k těmto účelům naprosto nepoužitelné.

Šikovnou funkcí je i automatické vypnutí ladičky, když ji nepoužíváte. Šetříte tak baterie a displej.

Ladička PETERSON STROBO-CLIP je špičková pomůcka pro profesionály a náročnější hudebníky. Vyšší cenu vyváží bezkonkurenční výbava v podobě přesnosti 1/10 Centu, možnost nastavení presetů, rychlost, spolehlivost a parádní design. Peterson se zabývá výrobou ladiček od roku 1948 a je označován za Rolls Royce mezi ladičkami. Musím přiznat, že právem.

Parametry:
• klipová ladička
• chromatická
• rozsah: C0 – C6
• referenční komorní A: 400 – 490 Hz
• přesnost ladění: 0,1 centu
• technologie „Sweetened Tunings“ pro „multi-temperament“ ladění (28 presetů)
• možnost nastavení Drop a Capo ladění
• patentovaná technologie „Virtual Strobe“
• automatické vypnutí při nečinnosti
• napájení: baterie CR2032
• váha: 45 g