Michal Pavlíček: Najít svůj zvuk je never-ending story

Legenda českého big beatu, kytarový virtuóz. Jeho kariéra je úzce spjata s kapelou Pražský výběr, v níž strávil přes dvacet let a s níž na jaře 2013 pojede turné. Uvedl se ale i jako skladatel symfonické a scénické hudby, producent a mentor mladých hudebníků. V jeho výbavě je mj. Masterbuild Fender Custom Shop model Jeff Beck.

Hudbou se na špičkové úrovni zabýváte již zhruba 35 let. Podařilo se Vám za tu dobu dosáhnout kýženého kytarového zvuku? Měnila se postupem času Vaše představa o zvuku?

Měl jsem různá období hledání a představa o zvuku se proměňovala. Člověk se dostal i do slepých uliček a tápal. Je to never ending story, ale myslím si, že jsem se teď dost přiblížil tomu, co jsem chtěl – nejen co se týče kytar, ale i efektů a zesilovačů. Nicméně, krabičky jsou jak hračky, člověk pořád zkouší něco nového.

Během koncertu prostřídáte poměrně velké množství kytar. Proč?

Ohledně kytar nejsem ortodoxní věrnostní hráč na jednu kytaru. Každý kvalitní nástroj má své kouzlo a inspiruje vás hrát trochu jinak a to mne na koncertě nakopává.

Ve Vašem kytarovém arzenálu se nachází několik Fenderů. Pamatujete si, kdy jste měl nástroj tohoto legendárního výrobce poprvé v ruce?

V 1981 jsem si pořídil takovýho napůl oprýskanýho černýho Fendera a s ním jsem pak částečně absolvoval koncerty a CD Stromboli i Výběru.

Čím to, že jsou Fendery tak oblíbené? V čem spočívá jejich největší výhoda oproti jiným kytarám?

To je strašně subjektivní, ale obecně Fender je velmi dynamická kytara a má vesměs takové zvonivé spektrum, avšak i svou razanci. Ja ho používám právě víc na citlivá sóla než na nějaké zběsilé jízdy a smrště.

Jaký ze svých Fenderů využíváte nejčastěji a proč? V čem se jednotlivé modely, na které hrajete, liší?

Masterbuild Fender Custom Shop model Jeff Beck. Má úžasný zpěvný charakter, ale dovede být i hodně naštvaná. Pak mám oblíbenou Fender Cunetto, která má své originální spektrum, svůj charakter a tu používám na jemnější sóla. A teď jsem si pořídil vintage original z roku 1971 a to je takový Fender buldok.

Byl jste na červnovém vystoupení Jeffa Becka v Praze? Jaký jste si odnesl zážitek?

Byl to pro mne nejsilnější kytarový koncert v životě a pan Jeff Beck je neuvěřitelný unikát. Myslím si, že jeho hra zasáhne každé srdce. Fakt jsem byl hodně dojatej a i slzička ukápla, když to tento kytarový genius zmáčkl a začal zpívat jak slavík nebo do toho zostra hrábnul.

Jak často se při svém pracovním vytížení můžete věnovat cvičení a co konkrétně cvičíte?

Mám teď takový mazlící období, nejen kvůli svému malému synkovi, ale rád si jen tak brnkám, střídám kytary a nechávám se nést. Nevím, někdy třeba 3 hodiny a někdy jen chvilku. Je to podle nálady, ale nedriluji nějaké stupnice. Prostě si hraju. Miluju ten kytarový orgasmus...