Nepřeslechnutelný dreadnought Epiphone DR-100

Historie vzniku téhle epiphonské "popelky" sahá až do minulého tisíciletí, konkrétně do roku 1970, kdy pod značkou Epiphone začala firma Gibson vyrábět série modelů akustických kytar PR-725, PR-745 a PR-765. V osmdesátých letech pak vývoj pokračoval koncertními kytarami s vylepšenou konstrukcí a překližkovou nebo masivní vrchní deskou, jejímiž zástupci byly série modelů řady PR-100, PR-200, PR-300, PR-350. Tvar těchto kytar také vycházel z klasického dreadnoughtu, který již svou hloubkou 12 cm naznačoval, že nejde o jen tak nějaké "dřevo" k trampskému táboráku.

Úctyhodný zvonivý zvuk již tehdy dodávaly přední deska ze smrkové (1991-1996) nebo cedrové (1997-2003) překližky, a mahagonové luby a krk. Samozřejmostí byl zaoblený hmatník, který byl zhotoven, stejně jako kobylka, z palisandru (rosewood). Kytara se již tehdy vyráběla v klasických barevných provedeních Natural, Sunburst a Black. Posledně jmenovanou (Black, verze DR-200) mám tu čest vlastnit od Vánoc roku 1995 dodnes, a musím říct, že kromě povinné výměny strun tato kytara zachovává již osmnáctým rokem stále stejný jasný zvuk.

Není bez zajímavosti, že na podobný kousek z dílny Gibsona, v provedení jumbo – pod označením J-200 hrál i sám rokenrolový král Elvis Presley, a to v roce 1969 při live koncertech v Las Vegas (viz dokument koncertu That's the way It Is). Na jeho počest vznikla v roce 2002 speciální limitovaná edice repliky této kytary, pod názvem Elvis Presley EJ-200E, v provedení Natural s pavučinovým pickguardem a s perleťovým nápisem Elvis Presley na hmatníku.

V roce 2004 byly modely PR (což znamená Presentation) přejmenovány na modely DR (Dreadnought). Číselné řady zůstaly víceméně zachovány, a tak přišel na svět model Epiphone DR-100. Konstrukce této akustické kytary zůstala zachována z osvědčeného modelu PR-100. Všechny modely mají charakteristický černý pickguard kapkovitého tvaru pod ozvučnicovým otvorem. Dvacetipražcový hmatník, který dobře sedne do ruky, byl také osazen palisandrem (ze kterého je zhotovena i kobylka), přední desku tvoří překližka z výběrového smrku, luby a zadní deska jsou z mahagonu. Díky této osvědčené kombinaci dává DR-100 barevný a zvonivý zvuk, který je opravdu nepřeslechnutelný, a lehce definovatelný. Samozřejmostí u těchto modelů je celokovová pochromovaná ladicí mechanika, zaručujicí přesné a plynulé ladění nástroje.

Koncept DR-100 je určený jak pro začínající hráče, tak pro pokročilé a profesionály, kteří požadují kvalitní nástroj za rozumnou cenu. Dreadnought Epiphone je vhodný pro bluegrass, folk, country, stejně jako rock a jiné žánry, a poskytuje vyvážený zvuk, který je opravdu "slyšet". V dnešním širokém spektru prodávaných akustických kytar, a zejména v poměru cena/kvalita je model DR-100 jistotou a zárukou, jakou jinde nenajdete. I to je důvod, proč zákazníci vyhledávají právě tuto modelovou řadu Epiphone. Modely řady DR-100 se vyrábějí v provedeních Natural, Sunburst a Black. V roce 2011 byla vyrobena limitovaná edice modelů Epiphone pod původním označením Epiphone PR-150.