Osmistrunný Cort KX508MS s duální menzurou

Korejský Cort zařadil do série el. kytar řady KX první osmistrunný model. Novinka s označením KX508MS, premiérově představená na zimním veletrhu NAMM, je vyrobena z kvalitních materiálů, disponuje špičkovými snímači firmy Fishman, zamykatelnými mechanikami a proměnlivou menzurou (Multi Scale).

Základ těla s liniemi superstratu tvoří masiv z lehčího bahenní jasanu, jenž zvuku dodává potřebnou čitelnost, top je vyroben z jednoho celistvého plátu výběrového topolu a stejný materiál najdeme i na hlavici. Šroubovaný krk s plošším profilem je lepen ze tří kusů javoru prokládaných exotickým purpleheartem a mechanickou stabilitu zajišťuje výztuha Hotrod se šroubem uloženým na patkové straně krku.

Duální menzura má v případě tenké struny E délku 26.5 palce (673 mm) a směrem k osmé struně se prodlužuje až na 28 palců (711 mm), což má nejen v případě podladění pozitivní vliv na artikulaci a atak nižších pásem. Pro stavbu hmatníku o radiusu 400 mm byl vybrán eben maccasar osazený 24 jumbo pražci a ořechem širokým 56.5 mm.

Kytara využívá dva aktivní šikmo usazené humbuckery Fishman Fluence Modern, krkový snímač MH8-AB1 s magnetem Alnico V a kobylkovou keramickou verzi MH8-CB1 doplňuje páčkový třípolohový switch, společný potenciometr hlasitosti a tónová clona s kondenzátorem Mylar.

Knoflík Volume má push/pull přepínač pro volbu mezi režimy Voice 1/2 optimalizovanými pro moderně znějící high gainový rejstřík nebo frekvenčně vyvážený čistý zvuk, spínač push/pull v korekčním ovladači rozepíná cívky obou humbuckerů a celý systém napájí 9V baterie.

Struny jsou ukotveny skrz korpus a přes pevnou kobylku s nezávisle uchycenými kameny míří do firemních uzamykatelných strojků. Cort KX508MS je z továrny seřízen na struny D'Addario EXL120-8 v ladění E H G D A E H Fis a bude nabízen v efektní transparentní úpravě Mariana Blue Burst. Na evropském trhu se má cena této „osmičky“ pohybovat pod hranicí 900 eur.

Tagy: