Pearl Masters Complete: jiskrný javorový bubínek

Snare bubínky Pearl se těší u bubeníků velké oblibě a právem se řadí mezi světovou špičku. Jak obstojí v testu novinka Pearl Masters Complete 14 x 5,5 MCT Inferno Red Sparkle?

Jak to vypadá?

Bubínek o rozměrech 14" x 5,5" je vyroben ze šesti vrstev javoru a tloušťka jeho korpusu je 5,4 mm. Je tedy o něco tenčí, než bývá zvykem, což se přirozeně promítá určitým způsobem do zvuku. Třikrát ohýbané ocelové ráfky SuperHoop II nesou na každé straně deset napínacích šroubů, ukotvených v úzkých mušlích CL 55. Ocelový struník SR017 nese 20 strun.

Nová řada bubínků Pearl Masters Complete je k dostání ve čtyřech variantách povrchové úpravy, stejně jako soupravy této řady. Testovaný bubínek byl v barevné úpravě Inferno Red Sparkle, což bubínku dává tak trochu retro vzhled. Řemeslné zpracování je na vynikající úrovni a to nejen na vnější, ale i na vnitřní straně bubnu. Bubínek je od výrobce osazen blánami Remo, které ač mají fungovat spíše jako převozní, dají se překvapivě dobře ladit a rozehrát. Tak se do toho pustíme...


Jak to hraje?

Začal jsem od nejvyššího ladění a hrací blánu utáhl, co to šlo. Dostavil se zvuk skoro až charakteru piccola, což má zřejmě na svědomí zmiňovaný tenčí korpus. Při povolování blány se bubínek zvukově "vybarvoval" a i přes trochu kratší a sušší sustain zněl velice dynamicky a frekvenčně bohatě. Při nízkém ladění zní bubínek pěkně hutně, s větším přezníváním, ale stále ještě bez nutnosti tlumení. Při hraní rim shotů je bubínek dostatečně razantní a cross stick disponuje také slušnou mírou ataku.

Osobně se mi u tohoto bubínku nejvíce líbilo střední ladění hrací blány, při současném větším utažení blány rezonanční. Vřelý a přitom stále hodně průrazný zvuk s rychlým atakem, jiskrou a současným zachováním schopnosti přenášet i jemnější nuance a citlivější hru. Perfektní reakce struníku, který se ozývá i při velmi jemném víření a při razantní "druhé" a "čtvrté" je bez rušivého přeznívání.

Závěr

Poměrně univerzální bubínek tradičních rozměrů, se slušnou variabilitou ladění, jasným a čitelným zvukem, který se neztratí ani v hlasitější hudbě. Po osazení kvalitnějšími blánami se bubínek zcela jistě posune ještě o nějaký ten level výše a jeho dobré zvukové vlastnosti se projeví v plné míře. Cena těsně pod hranicí sedmi tisíc korun umisťuje bubínek spíše do nižší až střední cenové kategorie, ale jeho kvality tuto kategorii rozhodně převyšují.