Strymon Volante Magnetic Echo Machine

Americký výrobce špičkových pedálových efektů Strymon představil nadstandardně vybavený multiefekt Volante Magnetic Echo Machine kombinující looper, reálný pružinový reverb a tři typy delaye založené na emulaci starých modelů páskových ech. Zařízení nabízí skutečně luxusní vintage sound s přehledně řešeným ovládáním a má našlápnuto stát se novým etalonem této efektové kategorie.

Základem delayové sekce s režimy Drum delay, Tapem Echo a Studio Delay je obvod se čtyřmi magnetickými hlavami a ke každé z nich jsou přiřazena podsvícená tlačítka s funkcemi Playback/Feedback pro nastavení hlasitosti (100%, 50%, Off), rytmických patternů apod. Rychlostní parametr Speed nabízí volby Half, Normal, Double, které mají přímý vliv na zabarvení a frekvenční odezvu výsledného zvuku.

Klasické ovladače Level, Time, Repeats doplňuje knoflík Spacing simulující nerovnoměrné rozmístění magnetických hlav (podobně jako u starých ech), přinášející zajímavé zvukové interakce. Spacing má na své dráze vyznačeny čtyři režimy (Even, Triplet, Golden, Silver), umožňuje mezi nimi plynule přecházet a detailně nastavit rozteč hlav.

Potenciometr Rec Level napojený na vstupní analogovou sekci (Class-A, JFET) mění gain signálu – míra saturace ovlivňuje hřejivost a kompresi tónu, Mechanics dodává do signálu anomálie v podobě kolísání rychlosti nebo interferencí emulujících vlastnosti magnetického pásu, Low Cut ořezává spodní pásma a Wear upravuje výraznost vyšších frekvencí.

Trojice footswitchů slouží kromě funkcí On, Tap a Favorite (vyvolání některého z 8 uložitelných presetů) také pro volby Reverse, Pause, Splice integrovaného looperu, který se podobně jako delay s nekonečným opakováním aktivuje delším sešlápnutím. Na výběr je přepínání true bypass s elektromechanickým relé nebo analogový bufferovaný mod.

Na čelní straně efektu najdeme DIN konektory MIDI In/Out, vstup expression pedálu, pro true stereo zapojení jsou připraveny duální vstupy a výstupy, citlivost vstupní sekce se nastavuje dvoupolohovým přepínačem Line/Inst, nechybí USB port a napájení obstarává 9V adapter.

Delay/looper/reverb Strymon Volante Magnetic Echo Machine, jehož digitální část s DSP procesorem SHARC využívá 24-bit/96kHz A/D/A převodníky, umožňuje samozřejmě i řízení parametrů prostřednictvím MIDI protokolu, který navyšuje počet použitelných presetů na 300. Nadupaná novinka by měla být dostupná za cenu okolo 400 dolarů.